Uroczystości związane z wywózkami na Sybir oraz zbrodnią katyńską.                            Gminny Konkurs Plastyczny „Sybiracy”

13 kwietnia to pamiętna data dla Sybiraków. Tego dnia w 1940 roku odbyła się kolejna, druga deportacja. Deportacja kwietniowa, która w swym zakresie dotknęła ponad 60 tysięcy ludzi,       z czego 80% całości transportów stanowiły kobiety i dzieci.

Ta wywózka związana była z innym, niezwykle dramatycznym punktem na mapie sowieckiego terroru – rozstrzelaniem blisko 22 tysięcy obywateli polskich – określanym powszechnie mianem zbrodni katyńskiej.

Ponad 80 lat później spotkaliśmy się na placu Jana Pawła II pod symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary tamtych zbrodni i zsyłek. Po uroczystej mszy świętej w intencji Sybiraków oddano hołd składając symboliczne znicze i wiązanki kwiatów.

Prezes Koła Związku Sybiraków pan Włodzimierz Sadłowski w okolicznościowym przemówieniu pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Sybiru i Katynia mówił o upamiętnianiu historii naszych najbliższych i wszystkich tych, których zabrała ta „nieludzka ziemia”..

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Rogozińskiego Centrum Kultury, gdzie m.in. okolicznościowe wystąpienie burmistrza Romana Szuberskiego poprzedziło część artystyczną w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego, a  pan Ryszard Torzyński członek Prezydium ZKRPiBWP Oddział Wielkopolska wręczył prezesowi Koła Sybiraków „Kombatancki Certyfikat Pamięci” w uznaniu dotychczasowej współpracy i w podziękowaniu za krzewienie       i utrwalanie pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski.

Na koniec uroczystości  związanych z obchodami 83 rocznicy masowej deportacji Polaków na Syberię, odbyło się wręczenie nagród laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Sybiracy”. Konkurs zorganizowany był pod patronatem Burmistrza Rogoźna przez Związek Sybiraków Oddział Rogoźno – Wągrowiec. Celem konkursu było zapoznanie dzieci i młodzieży z losami polskich bohaterów – Zesłańców Sybiru, którzy zapisali się w dziejach naszej Ojczyzny swoim męczeństwem, wiernością do tradycji i patriotyczną postawą. Przepiękne prace uczniów zostały wyeksponowane w postaci wystawy w sali widowiskowej  RCK. Zebrani na uroczystości goście oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice mieli okazję podziwiać talenty plastyczne uczniów z naszej gminy.

 Wśród laureatów konkursu znalazły się również uczennice naszej szkoły.

Serdecznie gratulujemy Marcie Jabłońskiej – uczennicy klasy V , która zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII oraz Patrycji Pilarskiej z klasy V i  Alicji Kowalskiej  z klasy VI,  które  otrzymały  wyróżnienia.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wykonali prace plastyczne i włączyli się do udziału w konkursie.